Open menu
Obilježena 33. godišnjica bitke za Malu Derezu
Veterani 54.samostalne pješačke bojne obišli mjesto na kojemu su 22.12.1991. godine stradala četvorica suboraca u pokušaju oslobađanja Male Dereze .
Sportske igre ZUP ZNG RH i HV – DABAR 2024.
U subotu i nedjelju, 6.i 7.12.2024. godine održane su treće sportske igre Zajednice udruga postrojbi Zbora narodne garde i Hrvatske vojske u mjestu Dabar kod Peručkog jezera.
Obilježena 33. godišnjica bitke za Lipik
U nazočnosti pripadnika ratnih postrojbi, 7.12 2024. godine obilježena je trideset i treća godišnjica oslobođenja Lipika.
54. samostalna bojna primila "Braniteljsku zahvalnicu"
Veterane 54.bojne predstavljali su predsjednik udruge Mladen Magdalenić i dopredsjednik Toni Habjan .
Veterani 54 samostalne pješačke bojne obilježili 33. godišnjicu ustroja postrojbe
Izaslanik ministra hrvatski branitelja Tome Medveda, bio je državni tajnik gospodin Darko Nekić. Naglasio  je  što je postrojba značila u Domovinskom ratu ali i koliko je velik bio doprinos Međimuraca u stvaranju Hrvatske države.
Predstavnici KU veterana 54. spb posjetili mjesta pogibije suboraca
U subotu 31.8.2024. godine predstavnici Krovne udruge veterana 54.spb.Međimurske županije obišli su mjesta ratovanja i stradavanja svojih prijatelja na ovom bojištu. Od Dereza, Omanovca, Batinjana Pakračkih, Malog Banovca, Tornja, Brekinske, Gaja, Kukunjevca, Kusonja, Pakraca do Lipika.
Održane sportske igre veterana 54. samostalne pješačke bojne
U subotu 27.7.2024 godine u prostorima HVIDRE na Dravi kod Kuršanca održane su sportske igre veterana 54 samostalne pješačke bojne.
Krovna udruga veteran 54. samostalne pješačke bojne Međimurske županije u Orašju
Predstavnici Krovne udruge veterana 54.spb Međimurske županije, 15. svibnja 2024. godine obilježili su 32. godišnjicu 106. brigade HVO HB Orašje. Obilazeći mjesta na kojima je postrojba ratovala u sastavu 104. brigade, upalili su svijeće za poginule branitelje iz RH u „Polju „ kod mjesta Vidovice, u samom mjestu Vidovice
ROZP održala tribinu za predstavnike KUV 54.SPB MŽ-e
Razvojna organizacija zaštite potrošača iz Selnice je za članove udruge veterana 54. Samostalne bojne održale 1. tribinu na temu: „Online kupnja i materijalni nedostatak proizvoda“, kao aktivnost projekta "Potrošačka snaga".

Tijek ostvarivanja statusa HRVI

Upravni postupak za stjecanje statusa HRVI u prvom stupnju provode županijski uredi, odnosno upravni odjeli ili odsjeci u županijama koji su nadležni za braniteljsko-stradalničku populaciju, ili Gradski ured za branitelja Grada Zagreba, prema prebivalištu podnositelja zahtjeva.

U upravnom postupku utvrđuje se postoji li oštećenje organizma u kojem postotku i zbog kojeg uzroka, te radi utvrđivanja uzroka i postotka oštećenja organizma hrvatski branitelj mora proći postupak vještačenja koje provode liječnička vijeća.

ŽUPANIJA

UPRAVNO TIJELO U ŽUPANIJI

Bjelovarsko - bilogorska

Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu zaštitu i umirovljenike

Brodsko - posavska

Upravni odjel zdravstvo, socijalnu skrb  i hrvatske branitelje

Dubrovačko - neretvanska

Upravni odjel za društvene djelatnosti

Istarska

Upravni odjel za zdravstvo i socijalnu skrb

Karlovačka

Upravni odjel za hrvatske branitelje i zdravstvo

Koprivničko - križevačka

Upravni odjel za zdravstveno-socijalne djelatnosti

Krapinsko - zagorska

Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade

Ličko - senjska

Upravni odjel za opću upravu

Međimurska

Upravni odjel za civilno društvo, ljudska prava i sport

Osječko - baranjska

Upravni odjel za zdravstvo i socijalnu skrb, Odsjek za branitelje

Požeško - slavonska

Upravni odjel za društvene djelatnosti, Odsjek za branitelje i žrtve rata

Primorsko - goranska

Upravni odjel za  socijalnu politiku i mlade, Odsjek za branitelje i žrtve rata

Sisačko - moslavačka

Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje

Splitsko - dalmatinska

Upravni odjel za hrvatske branitelje, civilnu zaštitu i ljudska prava

Šibensko - kninska

Upravni odjel za zdravstvo i socijalnu skrb

Varaždinska

Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje

Virovitičko - podravska

Upravni odjel za zdravstvo, branitelje i socijalnu skrb

Vukovarsko - srijemska

Služba za opću upravu

Zadarska

Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu skrb, udruge i mlade

Grad Zagreb

Gradski ured za branitelje

Zagrebačka županija

Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje

Postoje tri razine liječničkih vijeća:

  • Prvostupanjska liječnička vijeća (Zagreb, Split, Osijek, Rijeka)
  • Revizijsko vijeće (Zagreb)
  • Žalbeno vijeće (Zagreb)

Liječnička vijeća u prvom stupnju:

  • Prvostupanjsko liječničko vijeće sa sjedištem u Zagrebu, Park Stara Trešnjevka 4,  za područje:
  • Bjelovarsko-bilogorske županije
  • Grada Zagreba
  • Karlovačke županije
  • Koprivničko-križevačke županije
  • Krapinsko-zagorske županije
  • Međimurske županije
  • Sisačko-moslavačke županije
  • Varaždinske županije
  • Zagrebačke županije.

 

  • Prvostupanjsko liječničko vijeće sa sjedištem u Rijeci, Zametska ulica 88, za područje:
  • Istarske  županije
  • Ličko - senjske županije
  • Primorsko - goranske županije.

       

  • Prvostupanjsko liječničko vijeće sa sjedištem u Splitu, Ruđera Boškovića 25, za područje:
  • Dubrovačko - neretvanske županije
  • Splitsko - dalmatinske  županije
  • Šibensko - kninske županije
  • Zadarske  županije.

 

  • Prvostupanjsko liječničko vijeće sa sjedištem u Osijeku, Bartula Kašića 2a, za područje:
  • Brodsko - posavske županije
  • Osječko - baranjske županije
  • Požeško - slavonske županije
  • Virovitičko - podravske županije
  • Vukovarsko - srijemske županije.         

RADNJE KOJE SE PROVODE U POSTUPKU

STJECANJA STATUSA

HRVATSKOG RATNOG VOJNOG INVALIDA

 

PRVOSTUPANJSKI POSTUPAK

 

    • ZAHTJEV za stjecanje statusa HRVI podnosi se nadležnom upravnom odjelu, a negdje odsjeku u županiji prema mjestu prebivališta, a branitelji sa prebivalištem u Zagrebu podnose zahtjev Gradskom uredu za branitelje Grada Zagreba. Uz zahtjev prilaže se medicinska dokumentacija na temelju koje se dokazuje oštećenje organizma, ovisno o tome na koju dijagnozu se branitelj poziva (ranjavanje, ozljeda, bolest), a upravni odjel i sam pribavlja medicinsku dokumentaciju od osobnog liječnika podnositelja zahtjeva. Upravni odjel u županiji ili Gradski ured za branitelja Grada Zagreba zaprima zahtjev sa medicinskom dokumentacijom, i dostavlja je prvostupanjskom liječničkom vijeću radi donošenja nalaza i mišljenja.

 

  • LIJEČNIČKA VIJEĆA u prvostupanjskom postupku u kojem se donosi prvostupanjsko rješenje o statusu HRVI su: prvostupanjska liječnička vijeća i revizijsko vijeće (revizijsko vijeće nije drugostupanjsko) koje revidira (ispituje) opravdanost pozitivnog nalaza i mišljenja prvostupanjskog liječničkog vijeća. Liječničko vijeće u drugostupanjskom postupku je žalbeno vijeće koje u slučaju da je podnesena žalba protiv prvostupanjskog rješenja županijskog ureda ili Gradskog ureda za branitelje Grada Zagreba ispituje opravdanost pozitivnog nalaza i mišljenja prvostupanjskog liječničkog vijeća i revizijskog vijeća.
  • PRVOSTUPANJSKO LIJEČNIČKO VIJEĆE provodi vještačenje hrvatskog branitelja radi utvrđivanja uzroka i postotka oštećenja organizma, te ga obvezno poziva na neposredni pregled, uzimajući u obzir medicinsku dokumentaciju, ratni put iz evidencije Ministarstva hrvatskih branitelja i druge dokaze, te donosi nalaz i mišljenje.
  • Ukoliko se u nalazu i mišljenju prvostupanjskog liječničkog vijeća utvrdi da postoji oštećenje organizma koje je u uzročno-posljedičnoj vezi sa sudjelovanjem u Domovinskom ratu i iznosi najmanje 20%, te da se branitelju treba priznati status HRVI, takav nalaz i mišljenje je pozitivan i dostavlja se revizijskom vijeću na reviziju. Na reviziju se dostavlja i nalaz i mišljenje prvostupanjskog liječničkog vijeća ukoliko je hrvatski branitelj tražio povećanje postotka oštećenja organizma pa mu je takvom zahtjevu udovoljeno, što znači da je i taj nalaz i mišljenje pozitivan za branitelja.
  • Ukoliko se u nalazu i mišljenju prvostupanjskog liječničkog vijeća utvrdi da ne postoji oštećenje organizma koje je u uzročno-posljedičnoj vezi sa sudjelovanjem u Domovinskom ratu i to oštećenje iznosi manje od 20% (negativan nalaz i mišljenje prvostupanjskog liječničkog vijeća), takav nalaz i mišljenje ne dostavlja se revizijskom vijeću na reviziju, već se izravno dostavlja nadležnom upravnom odjelu u županiji radi donošenja negativnog rješenja i branitelj može protiv tog rješenja podnijeti žalbu.
  • REVIZIJSKO VIJEĆE kod pozitivnog nalaza i mišljenja (najmanje 20% oštećenja organizma i priznavanje povećanja postotka oštećenja) izvršava reviziju, donosi svoj nalaz i mišljenje i dostavlja ga nadležnom upravnom vijeću u županiji radi donošenja prvostupanjskog rješenja. Revizijsko vijeće nije obvezno pozvati hrvatskog branitelja na neposredni pregled, osim kada je prvostupanjsko liječničko vijeće oštećenje organizma ocijenilo s 80% do 100%, u postupku ostvarivanja prava na doplatak za njegu i pomoć druge osobe ili kada ocijeni da je neposredan pregled potreban.
  • Liječnička vijeća vještače u sastavu ovisno o vrsti bolesti, odnosno dijagnozi, a oštećenje organizma može u nalazu i mišljenju biti utvrđena privremeno ili trajno. Za neuroze, PTSP i slična oboljenja, oštećenje se utvrđuje privremeno do jedne godine, a nakon toga trajno.
  • Vještačenje se provodi u skladu sa Pravilnikom o načinu imenovanja i metodologiji rada liječničkih vijeća u postupku ostvarivanja prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.

 

  • UPRAVNI ODJEL U ŽUPANIJI nakon što zaprimi nalaz i mišljenje nadležnog liječničkog vijeća, DONOSI PRVOSTUPANJSKO RJEŠENJE.

 

DRUGOSTUPANJSKI POSTUPAK

  • Hrvatski branitelj koji je nezadovoljan prvostupanjskim rješenjem iz razloga što je doneseno negativno rješenje da je oštećenje organizma ispod 20% i ne ostvaruje status HRVI, ili je doneseno pozitivno rješenje da ostvaruje status HRVI, ali nije zadovoljan visinom postotka, može protiv takvog rješenja podnijeti žalbu.
  • ŽALBA se podnosi upravnom odjelu u županiji gdje je hrvatski branitelj podnio zahtjev za stjecanje statusa HRVI, a ne Ministarstvu hrvatskih branitelja.
  • Upravni odjel u županiji žalbu sa cjelokupnim predmetom, medicinskom i drugom dokumentacijom dostavlja Ministarstvu hrvatskih branitelja.

 

  • MINISTARSTVO HRVATSKIH BRANITELJA zaprima žalbu sa cjelokupnim predmetom i dostavlja ga drugostupanjskom liječničkom vijeću – žalbenom vijeću radi donošenja nalaza i mišljenja. U sastavu žalbenog vijeća ne smiju biti osobe koje su bile u sastavu prvostupanjskog vijeća i revizijskog vijeća koje je dalo nalaz i mišljenje u postupku donošenja prvostupanjskog rješenja.

 

  • ŽALBENO VIJEĆE nakon uvida u cjelokupni predmet, ratni put, medicinsku dokumentaciju, nalaze i mišljenje prvostupanjskog i revizijskog vijeća i druge dokaze, pregledava branitelja, donosi konačni nalaz i mišljenje i dostavlja ga Ministarstvu hrvatskih branitelja radi donošenja drugostupanjskog rješenja. Žalbeno vijeće donosi nalaz i mišljenje isključivo nakon neposrednog pregleda hrvatskog branitelja.

 

  • MINISTARSTVO HRVATSKIH BRANITELJA nakon što zaprimi nalaz i mišljenje žalbenog vijeća DONOSI DRUGOSTUPANJSKO RJEŠENJE.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Hrvatski branitelj koji nije zadovoljan drugostupanjskim rješenjem može u roku od 30 dana od dana kada je zaprimio drugostupanjsko rješenje tužbom pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.

PONOVO PODNOŠENJE ZAHTJEVA

 

  • U slučaju kada je doneseno izvršno rješenje kojim je na temelju nalaza i mišljenja liječničkih vijeća hrvatskom branitelju utvrđeno oštećenje organizma manje od 20% i nije priznat status HRVI, hrvatski branitelj koji smatra da su nakon toga nastupile promjene u svezi s oštećenjem organizma koje bi dovele do priznavanja statusa HRVI, može u roku od 6 mjeseci od izvršnosti rješenja kojim je odbijen, ponovo podnijeti zahtjev za utvrđivanje postotka oštećenja organizma kao posljedice sudjelovanja u Domovinskom ratu.

 

  • U slučaju kada je doneseno izvršno rješenje kojim je na temelju nalaz i mišljenja liječničkih vijeća hrvatskom branitelju utvrđeno oštećenje organizma više od 20% i priznat mu je status HRVI, ili ukoliko mu je zahtjev za povećanje postotka oštećenja organizma odbijen, ukoliko smatra da su nakon toga nastupile promjene u svezi s oštećenjem organizma koje bi dovele do povećanja postotka, može u roku od 2 godine od izvršnosti rješenja kojim je odbijen, ponovo podnijeti zahtjev za utvrđivanje većeg postotka oštećenja organizma kao posljedice sudjelovanja u Domovinskom ratu.

 -------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ministarstvo hrvatskih branitelja pruža potporu liječničkim vijećima u segmentima administrativnog, tehničkog, učinkovitog i korektnog funkcioniranja i odnosa prema hrvatskim braniteljima, ali ne može na bilo koji način utjecati na davanje nalaza i mišljenja. Liječnička vijeća podnose redovita izvješća o svom radu Ministarstvu hrvatskih branitelja.

Liječnička vijeća ne smiju davati informacije podnositeljima zahtjeva za stjecanje statusa HRVI i komuniciraju sa hrvatskim braniteljima isključivo na temelju odnosa liječnik – pacijent.

Braniteljski forum